Double Chubb

Age Group Results

April 19, 14


Results by FLEET FEET Sports www.ffstl.com


Men: 0-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0-39 40-49

50K

Top

Female Open

  Overall   ------------ Loop 1 ------------ ------------ Loop 2 ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 18 Diana Casanova 159 24 1 2:20:23 9:02/M 1 2:53:48 11:11/M 5:14:12
2 43 Andria Van Mierlo 161 36 3 3:10:06 12:14/M 2 3:57:37 15:18/M 7:07:44
3 44 Jessica Rogen 160 27 2 3:07:19 12:04/M 3 4:06:33 15:53/M 7:13:52
 
Top

Male Open

  Overall   ------------ Loop 1 ------------ ------------ Loop 2 ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Rob Raguet-Schofield 186 35 1 1:51:51 7:12/M 1 2:10:37 8:25/M 4:02:28
2 5 Travis Redden 179 30 2 2:01:01 7:48/M 2 2:22:28 9:10/M 4:23:29
3 7 Chris Bolyard 185 34 4 2:14:14 8:39/M 3 2:26:07 9:25/M 4:40:21
4 10 Peter Wright 178 26 3 2:02:43 7:54/M 7 2:55:28 11:18/M 4:58:11
5 11 Tim Vickers 191 36 5 2:14:47 8:41/M 4 2:47:39 10:48/M 5:02:27
6 14 Eric Harhausen 187 35 6 2:17:12 8:50/M 5 2:49:50 10:56/M 5:07:03
7 16 Eric Lavender 200 39 7 2:19:28 8:59/M 6 2:53:13 11:09/M 5:12:42
8 24 Jon Klingensmith 202 39 10 2:28:26 9:33/M 8 3:18:26 12:47/M 5:46:52
9 25 Ken Clark 198 38 8 2:24:03 9:17/M 13 3:29:23 13:29/M 5:53:26
10 26 Michael Vigneau 181 32 12 2:32:44 9:50/M 10 3:20:49 12:56/M 5:53:33
11 27 Justin Calame 195 37 9 2:27:36 9:30/M 12 3:26:24 13:17/M 5:54:01
12 28 Matt Lingard 188 35 11 2:32:32 9:49/M 11 3:21:33 12:59/M 5:54:05
13 31 Colin Neumeyer 194 37 14 2:49:22 10:54/M 9 3:20:36 12:55/M 6:09:59
14 37 Brad Lobdell 199 39 13 2:38:35 10:13/M 15 3:48:52 14:44/M 6:27:27
15 39 Joe Cortese 197 38 15 2:57:45 11:27/M 14 3:38:53 14:06/M 6:36:39
16 49 Erik Meyer 203 39 16 3:25:01 13:12/M 16 4:39:16 17:59/M 8:04:18
 
Top

Female Masters

  Overall   ------------ Loop 1 ------------ ------------ Loop 2 ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 29 Sharlene Woerther 171 45 1 2:56:39 11:22/M 1 3:12:00 12:22/M 6:08:40
2 34 Heather Dernlan 166 43 2 2:56:44 11:23/M 3 3:19:58 12:53/M 6:16:42
3 35 Cheri Becker 172 46 4 3:05:10 11:55/M 2 3:18:53 12:48/M 6:24:04
4 38 Suzanne Kenyon 176 48 3 3:02:49 11:46/M 4 3:29:29 13:29/M 6:32:19
5 42 Laura Range 175 48 5 3:06:03 11:59/M 5 3:47:35 14:39/M 6:53:38
6 45 Letitia Moffitt 170 45 7 3:22:38 13:03/M 6 3:51:39 14:55/M 7:14:18
7 46 Julie Drew 173 46 6 3:13:10 12:26/M 7 4:03:20 15:40/M 7:16:31
8 50 Shirley Kramer 164 42 8 3:33:40 13:45/M 8 4:37:07 17:51/M 8:10:47
 
Top

Male Masters

  Overall   ------------ Loop 1 ------------ ------------ Loop 2 ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 3 Daivd Pokorny 221 46 2 2:00:28 7:45/M 1 2:07:13 8:12/M 4:07:41
2 6 Brian Bauer 220 46 1 1:47:46 6:56/M 5 2:51:45 11:04/M 4:39:31
3 8 David Stores 214 43 3 2:06:47 8:10/M 2 2:37:43 10:09/M 4:44:30
4 9 Steve Dernlan 215 43 4 2:11:10 8:27/M 4 2:44:09 10:34/M 4:55:20
5 13 Tim Landewe 207 40 6 2:24:06 9:17/M 3 2:41:58 10:26/M 5:06:04
6 15 Andy Stann 204 40 5 2:14:12 8:38/M 6 2:54:57 11:16/M 5:09:10
7 22 James Browning 211 42 7 2:29:23 9:37/M 7 3:09:50 12:13/M 5:39:14
8 23 Matt Hulliung 206 40 8 2:31:23 9:45/M 8 3:10:57 12:18/M 5:42:21
9 33 Tom Wagner 205 40 9 2:48:48 10:52/M 9 3:25:20 13:13/M 6:14:08
10 36 Rik Denicke 209 41 11 3:00:19 11:37/M 10 3:27:02 13:20/M 6:27:22
11 40 Tom Heisserer 208 40 10 2:57:38 11:26/M 11 3:39:02 14:06/M 6:36:40
12 41 Daniel Dalton 222 47 12 3:06:09 11:59/M 12 3:40:43 14:13/M 6:46:53
13 51 Tim Drew 241 47 13 3:37:13 13:59/M 13 4:35:10 17:43/M 8:12:23
 
Top

Male Seniors

  Overall   ------------ Loop 1 ------------ ------------ Loop 2 ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 2 Joel Lammers 229 51 2 2:01:18 7:49/M 1 2:04:38 8:02/M 4:05:57
2 4 Eric Buckley 226 50 1 2:00:24 7:45/M 2 2:21:18 9:06/M 4:21:42
3 12 Pat Kennedy 224 50 3 2:16:21 8:47/M 3 2:48:54 10:53/M 5:05:16
4 17 Phil Marra 223 50 4 2:20:11 9:02/M 4 2:53:06 11:09/M 5:13:17
5 20 Stuart Johnson 231 54 6 2:32:15 9:48/M 5 2:57:40 11:26/M 5:29:56
6 21 James Donahue 230 52 5 2:23:58 9:16/M 6 3:11:20 12:19/M 5:35:18
7 30 Don Frichtl 234 57 7 2:48:45 10:52/M 7 3:20:58 12:56/M 6:09:44
8 48 John Quick 233 56 8 3:06:01 11:59/M 8 4:53:01 18:52/M 7:59:03
 
Top

Male Grand Masters

  Overall   ------------ Loop 1 ------------ ------------ Loop 2 ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 19 Lee Dougherty 237 64 1 2:30:29 9:41/M 1 2:52:23 11:06/M 5:22:52
2 32 Al Beers 236 62 2 2:46:14 10:42/M 2 3:27:26 13:21/M 6:13:41
3 47 Craig Seymour 238 66 3 3:07:57 12:06/M 4 4:47:07 18:29/M 7:55:04
4 53 Alfred Maiuro 239 69 4 3:59:38 15:26/M 3 4:45:48 18:24/M 8:45:27
 
Top

Male Golden Masters

  Overall   ------------ Loop 1 ------------ ------------ Loop 2 ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 52 Norman Yarger 240 75 1 3:44:13 14:26/M 1 4:56:11 19:04/M 8:40:24